Блок живлення для персонального комп'ютера

Багато користувачів ПК чули про можливість підключення додаткового джерела живлення, але не всі розуміють, коли і навіщо це потрібно. Спробуємо розібратися.
Переважна більшість сучасних ПК оснащені блоками живлення, розрахованими на потужність до 550 Вт. При цьому ігрові пристрої оснащуються відеокартами, які потребують досить великої кількості енергії, а деякі геймерівські конфігурації передбачають установку навіть не однієї відеокарти. Ось в таких випадках і може стати в нагоді додатковий блок, здатний істотно підвищити продуктивність комп'ютерної системи.

Звичайно, можна звернутися за допомогою до фахівців, які допоможуть прийняти рішення, чи потрібне додаткове джерело живлення і встановлять його. Але, якщо ви звернетеся до недобросовісного консультанта, який буде прагнути за всяку ціну «спихнути» вам додатковий блок і послугу з його встановлення, то навряд чи ви отримаєте цінну пораду. Щоб вас не збили з пантелику, спробуйте розібратися в основних аспектах цього питання. Насправді, це не так вже й складно.

Що собою являє додаткове джерело живлення

В принципі, це звичайний БЖ, який, як і основний, поміщається в корпус ПК з метою збільшити потужність, а, отже, і продуктивність комп'ютера. Встановлюється він, як правило, у відсік на 5,25 дюймів. Живлення до нього підводиться за допомогою силового кабелю, а кабелі, що йдуть від самого блоку, підключаються до комплектуючих комп'ютера.

Найчастіше потреба в додатковому блоці виникає через комплектації їх потужними інноваційними відеокартами. Більшість з них оснащені графічним PCI-Express роз'ємом і роз'ємом живлення на 6 або 8 контактів. Інші відеокарти можуть мати 4-контактний Molex, а також серійні АТА роз'єми для HD диска. Додаткові ІП дещо обмежені в розмірах, тому їх потужність найчастіше становить 350-450 Вт.

Коли виникає потреба у встановленні додаткового джерела живлення

Найчастіше додатковий блок встановлюється при модернізації комп'ютерної конфігурації. Зазвичай при оновленні в систему встановлюється нова відеокарта, для підтримки роботи якої потрібна висока вихідна потужність, або для якої просто не вистачає роз'єму, щоб підключити до діючого блоку. Крім того, додатковий блок може бути корисний у разі встановлення додаткового HD диска.

Цілком доречне в даних ситуаціях буде питання, а чи не простіше замінити наявний БЖ на інший - більш потужний, ніж встановлювати додатковий? У деяких випадках це дійсно так, але здійснити установку додаткового БЖ набагато простіше, ніж замінювати наявний. До того ж, в деяких комп'ютерних конфігураціях використовуються схеми електропостачання, що не допускають установку блоку живлення, здатного задовольнити потреби всіх комплектуючих комп'ютера. У таких випадках оптимальним варіантом розширення можливостей системи є саме установка додаткового.

Чи завжди доцільна установка додаткового джерела живлення

Перш, ніж прийняти рішення - чи варто встановлювати додатковий блок, слід зважити всі «за» і «проти». В першу чергу, необхідно врахувати, що будь-який БЖ генерує тепло в комп'ютерній системі. Генерація тепла є побічним продуктом перетворення струму при роботі системи і уникнути її неможливо.

Звичайний блок живлення в будь-якому ПК оснащений функцією охолодження, яка передбачає відведення потоків нагрітого повітря за допомогою спеціальних кольорів. А ось додатковий блок, розташований всередині корпусу, сприяє поступовому підвищенню там температури. Якщо комп'ютерна конфігурація оснащена ефективною системою охолодження, то вона впорається і з додатковою кількістю тепла, що виділяється встановленим блоком. Але якщо вона не в змозі здолати додаткове тепло, то може раптово завершувати роботу при перегріванні. Крім того, постійний перегрів негативно відобразиться на стані материнської плати. Тому в окремих випадках використання додаткового блоку вкрай небажано. І взагалі, при установці додаткового блоку необхідно простежити, як переміщаються потоки повітря при роботі системи охолодження, щоб переконатися, що тепло, що виділяється додатково встановленим джерелом, буде видалятися з корпусу.

То ж чи варто встановлювати додаткове джерело живлення

На це питання немає однозначної відповіді. Рішення приймається індивідуально для кожного випадку. Спочатку слід поцікавитися, чи можна замінити діючий блок живлення на більш потужний. Якщо ПК має стандартну схему живлення, замінити блок не складе великих труднощів, і це рішення в даному випадку буде найбільш доцільним. Якщо ж замінити блок не є можливим (найчастіше це стосується випадків, коли комп'ютерна система використовує індивідуальний макет живлення), а потреба у додатковій потужності існує, то доведеться вдатися до використання додаткового блоку живлення. Але в цьому випадку необхідно подбати про організацію ефективного охолодження системи, щоб попередити передчасний вихід з ладу комплектуючих ПК, викликаний їх частим перегрівом.