Оперативна пам'ять (ОЗП) - одна з основних комплектуючих комп'ютерної системи. Іноді для підвищення продуктивності ПК досить замінити плату оперативної пам'яті. Але для того, щоб підібрати ОЗП, відповідну вашим вимогам і конфігурації мережі, необхідно ознайомитися з основними характеристиками плат даного типу. До них відносяться:
1. Тактова частота
Цей параметр відповідає за швидкість роботи ПК. Вимірюється вона в МГц. На перший погляд, чим вище частота, тим швидше будуть завантажуватися файли. Але це не зовсім так. Вся справа в тому, що робота ОЗП узгоджена з роботою процесора. Тому при виборі планки пам'яті слід враховувати:
• яку пам'ять може підтримувати процесор;
• з якою частотою працює сам процесор.
Якщо частота, на якій працює процесор, невисока, купувати пам'ять, що підтримує високу частоту немає сенсу, так як процесор не зможе обробляти дані з такою швидкістю, з якою їх поставляє ОЗП. Тому, перш ніж купувати оперативну пам'ять, уточніть частоту, на якій працює процесор, і зробіть вибір, виходячи з цієї характеристики.
Якщо ви збираєтеся модернізувати ПК, то немає сенсу купувати пам'ять DDR3 типу, так як вони поступово застарівають. Сучасна комплектація ПК спирається на планки DDR4. Якщо процесор не відрізняється високою швидкістю, досить такої плати з частотою 2600-3200 МГц. Якщо ви одночасно змінюєте і процесор на більш потужний пристрій, то і пам'ять можна встановити з більш високою частотою. До речі, при укомплектуванні ігрового комп'ютера, не слід гнатися за високою частотою оперативної пам'яті, так як якість гри в більшій мірі залежить від характеристик процесора і відеокарти.
2. Обсяг
Від цієї величини, вимірюваної в Гб, залежить можливість ОЗП обробити ємний процес, а також швидкість одночасної обробки декількох, більш легких, процесів.
ОЗП працює з програмами, запущеними в реальному часі. Кожна запущена програма займає в ній певний обсяг, так само, як і кожна відкрита в браузері вкладка. Тому краще карта пам'яті з великим об'ємом. Але обсяг істотно впливає на вартість, тому, якщо є обмеження в бюджеті, слід приблизно розрахувати оптимальний обсяг:
• для роботи в Інтернеті цілком достатньо плати оперативної пам'яті об'ємом 4 Гб;
• для ведення не дуже важких ігор необхідна пам'ять обсягом не менше 8 Гб;
• для ігор на високих налаштуваннях і для роботи з такими програмами, як Фотошоп, знадобиться 16 Гб пам'яті;
• оперативну пам'ять об'ємом більше 16 Гб встановлюють ті, хто хоче зробити запас на майбутнє.
Між швидкістю та обсягом ОЗП також існує певна залежність: планка малого обсягу буде істотно гальмувати роботу ПК, навіть якщо вона має досить високу частоту, і, навпаки, низька частота перешкоджатиме швидкій роботі оперативки, навіть якщо вона має високу ємність.
При обмежених коштах можна купити планку обсягом, який задовольнить сьогоднішні потреби користувача, пізніше можна буде встановити додаткову плату пам'яті.
3. Пропускна здатність
Характеризує допустиму швидкість передачі даних, тому вимірюється в Мб / с. Дана величина безпосередньо залежить від тактової частоти. Параметр також узгоджується з можливостями процесора «межа пропускної здатності пам'яті», але так як в процесорі ця величина закладена з великим запасом, то на неї мало звертають увагу.
4. Таймінги
Даний параметр висловлює тимчасові затримки між тактами. Тому, швидше працює та ОЗП, в якій таймінги нижче, хоча в нових поколіннях DDR таймінги вище. Величина не представляє особливої важливості, але, якщо є можливість вибору між двома планками з рівними характеристиками, крім таймінгу, то слід віддавати перевагу тій, у якій таймінги нижче, хоча на особливий приріст продуктивності розраховувати не варто.
5. Багатоканальність
Практично всі сучасні планки оперативної пам'яті підтримують цю функцію. Вона має на увазі одночасне використання декількох планок ОЗП. Спільне виконання 2-ма або більше планками одного процесу сприяє його прискоренню. Так робота в 2-х канальному режимі сприяє прискоренню роботи пам'яті на 15-20%. Можлива робота і в 3-х або 4-х канальному режимі, якщо тільки материнська плата має досить слотів для установки планок ОЗП.
6. Наявність радіатора і зовнішній вигляд плати
Сучасне покоління оперативної пам'яті характеризується зменшеним вольтажем, а, отже, і нагрів їх істотно зменшується. А тому потреба в оснащенні ОЗП радіаторами відпадає. Проте, багато виробників пропонують модулі, оснащені радіаторами, які грають, скоріше естетичну функцію. Щоб зробити дизайн оригінальним, багато виробників оснащують також свої моделі підсвічуваннями, мигалками і т.д. Користі від них ніякої, тому, здобувати настільки наворочені планки або що простіше, вирішувати тільки вам.
Що стосується радіаторів, то вони все ж можуть бути корисними, якщо тільки ви плануєте використовувати розгін (підвищення частоти пам'яті). Під час розгону підвищується вольтаж, а, отже, виникає потреба в охолодженні.
7. Буферизація
Під цим терміном мається на увазі наявність на модулі ОЗП додаткового буфера для зберігання часто використовуваних даних. Буфер призначений для підвищення надійності пристрою. Функція буферизації корисна для серверів, для ПК - це зайва трата грошей.
8. ЕСС функція
На ЕСС покладається завдання відшукувати і виправляти помилки, що виникають в процесі роботи пам'яті. Помилки, як правило, призводять до зависання роботи комп'ютера. Вони можуть виникати через незлагодженість роботи з процесором або коли обсяг пам'яті повністю заповнений. У таких випадках на допомогу приходить ЕСС. Але, як і попередня функція, ЕСС корисна для оперативної пам'яті, використовуваної в сервері, який повинен працювати в безперервному режимі.
9. XMP профіль
Додаткова функція, без якої цілком можна обійтися. Використовується він тільки для конфігурацій, побудованих на базі процесорів Intel, і являє собою особливу заготовку для розгону. Розгону можуть підлягати такі параметри, як частота, вольтаж і таймінги. Щоб не розганяти кожен параметр окремо, і були заготовлені спеціальні пресети.
XMP профіль сумісний тільки з процесорами Intel і далеко не з кожною материнкою. Тому, якщо ви все ж вирішите встановити собі оперативну пам'ять, що підтримує дану функцію, то перевірте, чи підходить вона для вашої комп'ютерної системи. Хоча, за великим рахунком, ця функція є «елемент розкоші», якщо у вас є зайві гроші, і ви плануєте використовувати розгін, то чому б і ні. Але особливого значення для роботи ПК вона не має.
Вивчивши ці характеристики, ви зможете самостійно підібрати оперативну пам'ять, що відповідає вашій комп'ютерної конфігурації, а, якщо не доручите це завдання консультанту, то не дасте себе обдурити, і не будете переплачувати за зайві функції, якими ніколи не скористаєтеся.