Обслуговування комп'ютерів

Хороший комп'ютер коштує недешево, а обійтися сьогодні без нього складно. Тому, якщо ви стали володарем нового ПК, необхідно з самого початку подбати про те, щоб служив він вам якомога довше. Для цього ми рекомендуємо ознайомитися з найпоширенішими причинами поломки комп'ютера, щоб постаратися її уникнути якомога довше.

До списку основних причин виходу ПК з ладу, в першу чергу, відносяться:

• Перегрів основних робочих систем ПК.

Частий або постійний перегрів систем, що забезпечують роботу ПК, призводить до більш швидкого їх зношування, що в свою чергу, призведе до виходу комп'ютера з ладу. Щоб уникнути поломки у системному блоці встановлюється система охолодження, але при неправильному монтажі її складових або при недостатній їх потужності, перегрів все ж можливий. При цьому може спостерігатися зависання, незаплановане перевантаження або виключення комп'ютера, з подальшим виходом його з ладу. Тому необхідно стежити за роботою системи охолодження.

Ця система, як правило, складається з декількох вентиляторів (кулерів), встановлених в корпусі системного блоку, а також додаткових вентиляторів, які встановлюються безпосередньо на самих комплектуючих, що піддаються найбільшому навантаженню (процесорі, відеокарті, блоці живлення). Працюючи постійно, кулера поступово зношуються, внаслідок чого охолодження погіршується. Виправити ситуацію можна їх заміною. Для моніторингу якості охолодження комплектуючих можна встановити спеціальну програму (AIDA64, наприклад).

Особливо пильно необхідно стежити за охолодженням процесора. Там система охолодження побудована наступним чином: на процесі встановлюється радіатор, далі йде шар термопасти і тільки потім встановлюється вентилятор. Тобто, вентилятор не охолоджує безпосередньо процесор, він виводить тепло, яке передається від процесора на радіатор через термопасту. Щоб система функціонувала нормально, термопасту, яка має властивість висихати, необхідно міняти щороку. Зробити це нескладно, але все ж краще доручити цю справу фахівцеві, особливо в перший раз.

• Перепади напруги.

На жаль, наші лінії електропередач характеризуються частими перепадами напруги, які негативно впливають на термін служби комп'ютера, особливо, якщо він оснащений блоком живлення, які не мають відповідного захисту. Рішенням проблеми може стати придбання мережевого фільтра. Це простий пристрій здатний захистити електроніку не тільки від перепадів напруги, а й від короткого замикання. Інший варіант - установка безперебійного блоку живлення, який, крім стабілізації напруги, забезпечить роботу ПК протягом деякого часу після відключення електроенергії.

• Блискавка.

Звичайно, ймовірність, що блискавка потрапить саме у вашу електромережу, невисока, але вона існує, і в такому випадку, з ладу вийде не тільки ПК, а й інші електроприлади, які в цей час підключені до мережі. Тому під час грози слід відключати комп'ютер та інші прилади від електромережі.

• Неякісна збірка.

Якщо ви купуєте комп'ютер не заводської збірки, а комплектуете його з окремих складових, процес складання необхідно доручити надійному фахівцеві, що володіє професійними навичками і досвідом. Те ж саме відноситься до заміни комплектуючих, що вийшли з ладу або підлягають модернізації. Не намагайтеся виконати заміну самостійно, якщо не маєте відповідного досвіду. Поломки від непрофесійної збірки - явище досить часте.

• Знос комплектуючих.

Вихід техніки з ладу в результаті зношування комплектуючих - явище закономірне. Як результат - часте зависання ПК, уповільнення його роботи, і, врешті-решт - вихід з ладу. Запобігти його неможливо, можна тільки продовжити термін служби (про що було сказано вище). Ремонт комплектуючих в разі їх зношування навряд чи доцільний. Рішенням проблеми в окремих випадках може стати заміна зношених комплектуючих. Але якщо заміні підлягають всі основні складові комп'ютерної конфігурації, то простіше і надійніше - купити новий комп'ютер.

• Впливу механічного роду.

Комп'ютер слід берегти від ударів і падінь. Найбільш часто механічним впливам піддаються ноутбуки. В результаті падіння може розбитися екран пристрою, від'єднатися шлейф, можливий також вихід з ладу окремих комплектуючих. У багатьох випадках ноутбук після падіння не підлягає відновленню. У системному блоці, який зазнав удару, також можуть виникнути проблеми, іноді з ладу виходить відразу кілька комплектуючих, які не підлягають ремонту. Тому будь-який комп'ютер слід берегти від необережних рухів, ударів і падінь.

Це найпоширеніші причини поломки комп'ютерів, хоча існують і інші. У будь-якому випадку до комп'ютера, як і до іншої техніки, слід ставитися дбайливо, попереджаючи можливі поломки. Правильний вибір ПК, а також дотримання правил його експлуатації допоможе істотно продовжити термін його бездоганної служби.