Застарілі ПК час від часу підлягають оновленню. Але рано чи пізно настає момент, коли модернізація вже не може забезпечити ефективну роботу комп'ютера, залишається тільки один вихід - замінити його новим.
У такому випадку кожен геймер повинен бути готовий розлучитися з досить значною сумою. Тому необхідно дуже відповідально поставитися до вибору нового ПК, щоб його характеристики відповідали вашим вимогам і дозволяли запускати не тільки вже існуючі ігри, але і ті, які вийдуть в недалекому майбутньому.
Існує два способи стати власником нового ПК - придбати ігровий комп'ютер, зібраний виробником, або зібрати його самостійно з комплектуючих, максимально відповідних вашим вимогам. У будь-якому випадку необхідно уважно вивчити характеристики і можливості всіх його складових частин.
На ПК яких виробників варто звернути увагу
Самостіна збірка ПК - кращий спосіб отримати в розпорядження апаратуру, яка повністю відповідає вашим вимогам. Але тільки в тому випадку, коли ви впевнені в своїх знаннях про будову комп'ютера і характеристики, якими повинні володіти всі його комплектуючі. В іншому випадку краще довіритися професіоналам і придбати готовий агрегат. І перевагу в цьому випадку слід віддавати відомим брендам, які мають визнання якості своєї продукції. Серед таких - комп'ютери марок: від ТМ Impression.
Плюси і мінуси ігрових ПК різних цінових категорій
Всі ігрові комп'ютери мають чималу вартість, але все ж їх можна умовно розділити на кілька категорій:
• Комп'ютери початкового рівня. Мають найнижчу ціну для ігрових пристроїв, але, відповідно, і характеристики їх не найвищі. Комп'ютери даної категорії цілком підходять для популярних онлайн-ігор, а також для ігор, версії яких не молодше 2015 року. Що стосується ігрових новинок, то на таких ПК вони недоступні, а ті, що і можуть відтворюватися, то тільки при низьких налаштуваннях.
Такі комп'ютери, як правило, оснащені AMD процесорами, що працюють на середній потужності, і частоті до 3 ГГц. Кількість ядер в них не більше чотирьох, а оперативна пам'ять має ємність до 8 ГБ. Жорсткий диск повинен мати ємність 1 ТБ, в крайньому випадку, 500 ГБ, а відеокарта - не менше 2 ГБ. Для стабільної роботи ПК під час гри, системний блок повинен охолоджуватися декількома вентиляторами.
• Комп'ютери середньої цінової категорії. Цілком працездатні пристрої, готові до якісного відтворення сучасних «важких» ігор. Але для того, щоб вони зберігали свою ефективність і щодо нових ігор, які будуть з'являтися в найближчі роки, їх доведеться час від часу модернізувати.
ПК цієї категорії оснащуються продуктивними процесорами Intel Core i5 і вище, з 4-ма чи 6-ма ядрами. Оперативна пам'ять має об'єм 16 ГБ, а жорсткий диск розрахований на 2 ТБ пам'яті, що забезпечує можливість установки і коректної роботи кількох десятків сучасних ігор.
Прискорення роботи пристрою можна домогтися установкою додаткових SSD накопичувачів, використовуваних операційною системою. Досить великий обсяг пам'яті відеокарти (4-8 ГБ) позбавить від необхідності її оновлення протягом кількох наступних років. Ефективне охолодження системного блоку може бути забезпечено 3-5 вентиляторами.
• Професійні ігрові комп'ютери. Мають найвищу вартість, але, при правильному виборі пристрою, вам не доведеться морочитися з його модернізацією протягом найближчих 5-ти років. Запас потужності в таких агрегатах розрахований на ігри, які ще не вийшли.
Системний блок таких ПК оснащений шістьма-восьмиядерними процесорами рівня Core i7. Їх продуктивність навіть без розгону вище 3,7ГГц. Об'єм оперативної пам'яті - більше 16 ГБ, жорсткого диска - 4 ТБ, а відеокарти 6-8 ГБ. Наявність SSD обумовлює швидкодію комп'ютера. Для охолодження настільки потужного системника встановлюються або вентилятори (їх повинно бути не менше 5-ти) або більш ефективний водяний контур.
Найбільш важливі комплектуючі ігрового комп'ютера і їх характеристики
Будь-який комп'ютер, незалежно від його призначення, складається з системного блоку, монітора, клавіатури і мишки. Вирішальне значення в роботі ПК має системний блок, який, в свою чергу, складається з цілого ряду комплектуючих:
1. Процесор.
Процесор є своєрідним мозком комп'ютера, керуючим його роботою, що визначає його швидкість і можливості. Процесори на сучасний ринок комп'ютерної техніки поставляються двома компаніями:
• Intel. Під цим брендом процесори поставляються більше 50-ти років, причому саме цього бренду належать найпрогресивніші розробки. Оптимальним варіантом по співвідношенню ціна / якість для ігрових комп'ютерів є процесор Intel Core i7. Але, якщо дозволяють кошти, можна придбати і найбільш прогресивний на сьогоднішній день процесор Core i9, який забезпечить бездоганну роботу з іграми, які будуть створюватися в майбутньому.
• AMD. Процесори цієї марки менш популярні, так як дещо поступаються в потужності Intel-пристроїв і характеризуються підвищеним нагріванням при навантаженні. Але компанія зробила істотний прорив в 2018 році, випустивши 32-х ядерний процесор ThreadRipper 2990WX, що працює з 64-ма потоками і не мають на сьогоднішній день аналогів. Незалежно від марки процесора, щоб забезпечити достатню швидкість роботи ПК, він повинен мати не менше 4-х ядер і працювати на такій частоті понад 3,2 ГГц, володіючи можливістю розгону.
2. Жорсткий диск.
Являє собою накопичувач магнітного або електронного типу, призначений для зберігання даних, які використовуються для забезпечення роботи ПК, і запису ігор. На сьогоднішній день існує два типи жорстких дисків:
• HDD – магнітний пристрій, що володіє, як правило, великою ємністю, що дозволяє зберігати найважчі файли.
• SSD – твердотільний диск електронного типу, істотно поступається магнітним пристроям в ємності, але значно перевершує їх по характеристикам швидкості.
Сучасні комп'ютери допускають комплектацію накопичувачами обох типів, і саме такі ПК рекомендується купувати для ігор. Якщо пристрій оснащений тільки одним з дисків, його можна доукомплектувати. Що стосується характеристик жорстких дисків, то HDD пристрій повинен бути ємністю 1-2 ТБ, а для SSD накопичувача досить пам'яті 128 або 256 ГБ.
3. Оперативний запам'ятовуючий пристрій.
ОЗУ, відоме більше під назвою «оперативна пам'ять» - місце для зберігання даних тимчасового характеру, що сприяє прискоренню роботи процесора, що не змушує його звертатися до основного накопичувача. Ємність ОЗУ істотно впливає на вартість ПК, тому вибираючи даний параметр, слід дотримуватися «золотої серединки». Для геймеровского комп'ютера дуже бажано, щоб оперативна пам'ять була не нижче 16 ГБ.
4. Відеокарта.
Під відеокартою мають на увазі спеціалізований графічний чіп, завданням якого є перетворення електричного сигналу в зображення, яке виводиться на монітор. Високою популярністю серед геймерів користуються відеокарти NVidia, трішки програють їм AMD карти, які мають більш доступну вартість. Відеокарта повинна мати пам'ять не менше 4 Гб. Відеокарти будь-якого виробника відносяться до певного класу і покоління, і можуть варіювати в широкому ціновому діапазоні. Бюджетні відеокарти, якими комплектуються ПК початкового рівня, відрізняються компактністю, їх вартість становить від 3500 гривень. Вони можуть підтримувати сучасні ігри за умови мінімальних налаштувань деталізації графіки. Відрізнити такі відеокарти можна по передостанній цифрі 5 в маркуванні (GTX 1050), якщо це карта NVIDIA GeForce і передостанній цифрі 6 (RX 460), якщо це карта AMD Radeon. Відеокарти середнього рівня (передостання цифра 6 в маркуванні NVIDIA GeForce або 7 в маркуванні AMD Radeon) мають більш високу продуктивність і більш адаптовані до сучасних ігор. Передостання цифра 7 і 8 у відповідних маркуваннях свідчить про високі характеристики відеокарт, потужності яких достатньо для ефективного відтворення будь-якої сучасної гри. Такі карти є оптимальним варіантом для ігрового комп'ютера, так як відеокарти з більш високими характеристиками (передостання цифра 8 або 9 відповідно), мають дуже високу вартість, тому їх купують переважно професійні геймери. Що стосується покоління, то на нього вказує перша цифра (або число, так як існують відеокарти вже 10-го покоління) в маркуванні. Кожне нове покоління, як правило, характеризується поліпшеною архітектурою, підтримкою більш сучасних технологій.
5. Блок живлення.
Всі компоненти комп'ютера повинні отримувати живлення. За це відповідає спеціальний блок, що розподіляє електричний струм. Блок живлення в ігровому комп'ютері повинен мати запас потужності на випадок модернізації або доукомплектування системного блоку додатковими комплектуючими. Оптимальний варіант 800-1000Вт.
6. Система охолодження.
Електричні схеми системного блоку під час роботи схильні до нагрівання. Перегрівання схем призводить до погіршення робочих характеристик, а також сприяє швидкому виходу його з ладу. Щоб уникнути цього в будь-якому системному блоці передбачена система охолодження. Традиційна система охолодження забезпечує повітряний обдув діючих елементів вентиляторами. Число і габарити вентиляторів визначають ефективність охолодження. Негативною стороною роботи повітряної системи є зайвий шум при її роботі. У комп'ютерах великої потужності охолодження вентиляторами малоефективно. З цим завданням краще впорається водяна система. Вона характеризується безшумною роботою, але коштує істотно дорожче, а ще потребує періодичної заміни рідини.
7. Материнська плата.
Цей елемент є сполучною ланкою, що поєднує в одну систему всі компоненти, встановлені в системному блоці. Якщо плата купується в якості комплектуючого пристрою для складання комп'ютера, слід, перш за все, звернути увагу на два параметри:
• Сокет (роз'єм, за допомогою якого підключається процесор). Роз'єми для підключення AMD або Intel процесора відрізняються.
• Форм-фактор - величина, що визначає кількість допустимих підключень (відеокарти, ОЗУ і т.д.).
В ігрових комп'ютерах можуть використовуватися материнські плати наступних видів:
• АТХ. Існує кілька типорозмірів плат даного типу. Всі вони забезпечують зручну збірку системи, стабільність роботи якої забезпечується використанням коротких кабелів.
• Micro-ATX. Квадратні плати розміром 9,6х9,6 "з 4-ма вільними роз'ємами.
Решта плати не задовольняють вимоги ігрових комп'ютерів. Що стосується інших елементів комп'ютера, то вони підбираються так, щоб забезпечити максимальний комфорт під час гри:
1. Монітор.
Основними характеристиками пристрою є:
• розмір екрану - цілком достатньо 19-23 "по діагоналі;
• колірний спектр - реалістична передача кольорів може реалізуватися дисплеєм, що відображає близько 15 млн квітів;
• частота оновлення кадрів - 144 Гц.
Крім того, слід врахувати, що для гри більше підходять монітори з матовим екраном, так як глянцева поверхня буде створювати відблиски, що заважають грі.
2. Клавіатура.
Якщо комп'ютер передбачається використовуватися для ігор, то слід вибирати компактну, ергономічну клавіатуру, що забезпечує максимальну зручність гри. Її клавіші повинні характеризуватися швидким відгуком, а кнопки W, S, A і D, які найбільш часто використовуються геймерами, повинні бути захищені від стирання спеціальним покриттям. Бажано також, щоб клавіатура була оснащена підсвічуванням.
3. Мишка.
Дуже важливий інструмент геймера, від швидкості роботи якого залежить успіх гри. Для гри стандарту мають, як правило, 8 клавіш. Крім швидкої роботи, дуже важливо, щоб мишка зручно розташовувалася в руці, тому при виборі пристрою необхідно провести своєрідну «примірку», спробувавши в справі, наскільки зручно буде з ним працювати.
4. Навушники.
Комфортна гарнітура є важливим доповненням геймерского комп'ютера. У хороших навушниках можна не тільки вчасно реагувати на звуки, якими супроводжується гра, але і максимально глибоко зануритися у віртуальний світ, повністю відгородити себе від реальності.
Можна обрати навушники з відкритою або напіввідкритою акустикою і хорошим шумопоглинанням. Щоб комфортно почувати себе під час гри, краще підібрати модель, що володіє функцєю регулювання і оснащену м'якими накладками на амбушюри і наголів'я.
Загальні поради щодо вибору ігрового ПК
Початківці геймери і користувачі, які не збираються проводити багато часу за грою і не прагнуть грати в найсучасніші ігри, можуть придбати комп'ютер початкового рівня. Але його процесор повинен бути оснащений не менш, ніж 4-ма ядрами, і мати тактичну частоту не менше 3 ГГц. Важливий також достатній обсяг відеокарти (не менше 2 ГБ).
Якщо ви віддаєте перевагу сучасним іграм, але не готові до дуже високих витрат, зупиніть свій вибір на одному з ПК середньої цінової категорії. Процесори Intel Core i5-i7 або AMD FX-9370 забезпечать комфортну гру, вибирайте для цього моделі, тактова частота яких не нижче 3 ГГц, а ємність оперативної пам'яті не менше 12 ГБ. Бажано також, щоб, поряд з HDD диском, системний блок був оснащений і твердотілим SSD накопичувачем. Якщо ви прагнете стати професійним кіберспортсменом або просто обожнюєте ігрові новинки, і якщо при цьому ви не обмежені в засобах, то кращим вибором для вас стане дорогий, але потужний геймерський комп'ютер, оснащений добре розганяючим процесором, ємнісним жорстким диском і кращою відеокартою (GeForce GTX 1070 , наприклад).
Вартість ігрового комп'ютера
Величезна різноманітність комплектуючих для складання ПК і їх цін сприяє утворенню дуже широкого цінового сегмента на готові комп'ютерні рішення для геймерів. Зокрема:
• ціна на системний блок, в залежності від складових системи, може варіювати від 17000 гривень;
• мінімальна вартість монітора - 2300 гривень, найдорожчі коштують до 16 000 гривень
• вартість хорошої геймерскої миші складе 500-1600 гривень, клавіатури - близько 760 гривень;
• за хороші навушники доведеться заплатити близько 1 900 гривень, а більш якісна гарнітура коштує від 3 420 гривень.
Таким чином, сучасний ринок комп'ютерної техніки дозволяє підібрати ігровий комп'ютер, відповідний самим різним вимогам і фінансовим можливостям.