Ні для кого не секрет, що щорічно на ринок комп'ютерної техніки поставляються більш потужні і продуктивні пристрої. Але, виявляється, дана закономірність була передбачена ще в 1965 році Гордоном Муром, засновником всесвітньо відомої компанії Intel.
Законом Мура передбачається збільшення продуктивності комп'ютерної техніки в 2 рази кожні 1,5 року. Поряд з законом Мура існує ще правило, яке встановлює, що рівень розвитку інтегральних схем і технічних засобів залежить від сукупності факторів технічного і економічного роду. Дуже важливо, що відповідно до закону, удосконалення пристроїв не супроводжується істотним зростанням цін на них.
Всі відомі виробники мікросхем для комп'ютерів орієнтувалися в своїй роботі на закон Мура, тому техніка дійсно поставлялася на ринок з поступовим нарощуванням потужності при відносно стабільних цінах. Таким чином, закон Мура підтверджувався протягом десятиліть. Але чи може так тривати до нескінченності?
Експерти стверджують, що в сучасних умовах закон Мура вже не працює незважаючи на те, що можливості комп'ютерної техніки щорічно розширюються. Причиною припинення дії закону є фізичні обмеження:
• Мікросхеми в чіпах не можуть зменшуватися до нескінченності. Якщо продовжувати їх зменшувати, скоро їх розміри дійдуть до того рівня, коли їх використання стане неможливим, так як в дію вступлять закони квантової фізики.
• Тактова частота далі не може збільшуватися по закономірності, передбаченої законом Мура. Тактова частота визначає кількість команд, які виконуються процесором за одиницю часу. Подальше збільшення цієї величини буде сприяти перегріванню процесора і збільшення витрат електроенергії.
Тобто, закон Мура про збільшення потужності комп'ютера, більше не може функціонувати. Але ми сподіваємося, що виробники комп'ютерних комплектуючих і далі будуть радувати нас новими можливостями, а ми в свою чергу будемо поставляти на ринок вдосконалені моделі.